Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

 

Gotówka czy karta, to najczęstsze pytanie, które słyszymy stojąc przy kasie w sklepie. Dokonywanie płatności kartą to już standard w polskiej rzeczywistości. A płatności zbliżeniowe to nie luksus, a po prostu nowe rozwiązanie znacznie ułatwiające nam robienie zakupów. Jednak, czy aby na pewno płatności zbliżeniowe są w pełni bezpieczne? W końcu w dobie cyberprzestępczości, skanowania kart i innych nie do końca poznanych jeszcze sposobów przestępców, nie jest łatwo ustrzec się przed kradzieżą karty, a co za tym idzie pieniędzy.

Dokonywanie płatności bez konieczności wpisywania PIN-u czy składania podpisu, jest możliwe dzięki korzystaniu z kart zbliżeniowych. Szacuje się, że Polacy mają obecnie aż 25 milionów kart zbliżeniowych. Posiada je średnio co czwarty Polak i stanowią one około 70% wszystkich kart płatniczych dostępnych na rynku.

Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne - karta płatnicza

Jak działa karta zbliżeniowa?

Bankowe karty zbliżeniowe są bardzo wygodne. Pozwalają na szybką realizację płatności, również tych drobnych. Transakcje zbliżeniowe są możliwe dzięki technologii, która wykorzystuje umieszczony w karcie układ scalony i mini antenę radiową. Ogromną zaletą płatności zbliżeniowych jest szybkość oraz prostota. Aby dokonać takiej transakcji wystarczy zbliżyć kartę do terminala. Dokonując transakcji za kwoty przewyższające 50 zł wymagane jest podanie kodu PIN bądź złożenie podpisu. Płatność za pomocą karty zbliżeniowej jest znacznie krótsza niż w przypadku standardowej płatności kartą. Wszystkie karty zbliżeniowe oznaczone są symbolem graficznym, który imituje rozchodzenie się fal radiowych.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność kart zbliżeniowych, wzrasta obawa o bezpieczeństwo związane z ich wykorzystywaniem. Jednak płatności zbliżeniowe są formą bardziej bezpieczna od płatności gotówką, bowiem w przypadku posiadania przy sobie pieniędzy i ich kradzieży, rzadko udaje się skradzione środki odzyskać, a skradzioną kartę zbliżeniową i zgromadzone na niej pieniądze zawsze można zablokować w banku. Obecnie banki dokładają wszelkich starań, aby wszystkie transakcję dokonywane za pośrednictwem kart PayPass (Mastercard) i payWAVE (Visa) przebiegały w sposób całkowicie bezpieczny. Co więcej bankowe karty zbliżeniowe mają wbudowane mikroprocesory, które wykorzystują najwyższy poziom kryptografii i najnowsze rozwiązania technologiczne, które skutecznie przeciwdziałają wszelkim próbom kradzieży.

Mechanizmy zabezpieczające transakcję dokonywane kartą zbliżeniową.

Przed wszystkim należy pamiętać, iż czytniki kart nie mogą pobrać pieniędzy, kiedy po prostu będziemy przechodzić koło niego. Zbliżeniowe karty same z siebie nie przesyłają żadnych informacji, aktywowane są tylko na wyraźne polecenie czytnika połączonego z terminalem płatniczym. Czytnik zaś staje się aktywny wtedy, kiedy kasjer wprowadzi wszystkie dane konieczne do przeprowadzenia transakcji.

Warto wiedzieć, że czytniki przez większość czasu są nieaktywne, a dokonanie płatności za ich pomocą jest możliwe dopiero po zbliżeniu karty. Karta zbliżeniowa musi znaleźć się w bardzo bliskiej odległości – około 4 centymetrów. Trzeba tylko pamiętać, że kartę trzeba przyłożyć płasko do czytnika i przytrzymać przez kilka sekund. Co więcej po dokonaniu płatności, czytnik momentalnie się dezaktywuje, dlatego nie ma możliwości dokonania całkiem przypadkowej transakcji.

Karty zbliżeniowe nie pozwalają również na odczytanie zbliżeniowo danych osobowych posiadacza karty. Nie można również dokonać płatności zbliżeniowo, bez wcześniejszego dokonania płatności tą kartą z użyciem PIN-u. Co więcej banki wprowadziły limity, które minimalizują odpowiedzialność klientów związaną z utratą karty zbliżeniowej (chodzi tutaj o transakcję wykonywane bez wiedzy i zezwolenia posiadacza karty, najczęściej na skutek kradzieży bądź zgubienia) do momentu zgłoszenia tego do banku.

Rada ds. Systemu Płatniczego w zakresie bezpieczeństwa kart zbliżeniowych określa, że odpowiedzialność klientów sięga równowartości 50 euro, zaś w przypadku transakcji tradycyjnych klient odpowiada do równowartości 150 euro. Banki wprowadziły również limity dzienne, jeżeli chodzi o ilość transakcji realizowanych za pomocą kart zbliżeniowych, gdzie po przekroczeniu tego limitu kolejne transakcję kartą zbliżeniową muszą być dokonywane w sposób tradycyjny.